תרמו לנו

Project Description

הגוף לאפוטרופסות ע”ש דבורה פישר ז”ל

הגוף לאפוטרופסות הוקם ב-1995 במטרה ללוות קטינים השוהים בפנימייה אשר בית המשפט ראה לנכון למנות עבורם אפוטרופוס נוסף לאור העדרו של הורה אחראי המסוגל לתת מענה לצרכיהם השונים ולהבטיח את התפתחותם התקינה.

מרבית הקטינים שבתכנית הוכרו כקטינים נזקקים והוצאו ממשמורת הוריהם בצו עפ”י חוק הנוער (טיפול והשגחה) לאחר שחוו היסטורית חיים מורכבת וסבלו מהעדר דמויות הוריות יציבות ומיטיבות ממגוון סיבות: יתמות, נטישה, חוסר תפקוד הורי מתמשך על רקע מחלות נפש, התמכרויות, ואף פגיעות והזנחה.

היקף התכנית

מספר הקטינים המטופלים במסגרת תחום האפוטרופסות עומד כיום על 100 ילדים ובני נוער השוהים בכ-40 פנימיות מבאר שבע שבדרום ועד עכו בצפון. מרביתם שוהים בפנימיות האינטנסיביות המופעלות בפיקוח האגף לשירות ילד ונוער במשרד הרווחה ואחרים בפנימיות של המנהל לחינוך התיישבותי  ובמסגרות של חסות הנוער ואגף השיקום.

על פי מספר הערכות, חיים במסגרות ההשמה החוץ-ביתית כ-600 קטינים חסרי עורף משפחתי הזקוקים לליווי אפוטרופוס לגופם ולרכושם. למרות שתוקפו של צו האפוטרופסות מסתיים עם הגיע הקטין לגיל 18, אנו ממשיכים ללוות את הקטינים עד לסיום כתה י”ב ולקראת השתלבותם בצבא, בשירות הלאומי/אזרחי או במסגרות השיקום למבוגרים.

העבודה המקצועית

האפוטרופוסים, המצוידים בראייה מקצועית והוליסטית ובמיומנויות טיפוליות, מקיימים עם הקטינים קשר פרטני וקשוב ומהווים עבורם מבוגר משמעותי שאפשר לסמוך עליו ולראות בו כתובת. תפקידם להבין את מארג הגורמים העוטף את הקטין ולייצג ולהשמיע את קולו באופן שיבטיח את מלוא המענים וההזדמנויות לפיתוחו האישי ולשיפור איכות חייו.

האפוטרופוסים נמצאים בקשר אישי ואינטנסיבי עם כל אחד מהילדים שבאחריותם; הם אמונים על הדאגה האישית לכל ילד ,בכל תחומי חייו: הלימודי, החברתי, הרגשי, המשפחתי, הבריאותי והכלכלי.

הדגש בעבודת האפוטרופוס הוא על יצירת קשר ובניית אמון, באמצעות מפגשים אישיים והבעת מסירות ואכפתיות תוך התעניינות בכל מרכיבי חייו של הקטין כולל העמקת הקשר עם משפחתו הביולוגית.

במהלך השנים הועמק הדגש בעבודת האפוטרופוס על הקשר המקצועי והסמי-טיפולי הישיר עם הקטינים, גדל מספרם והצטרפו להפעלת התחום שותפים וקרנות התומכים בהעמקת המודל. משרדי הרווחה והמשפטים מכירים בייחודיות המודל וביתרונותיו ומסייעים בהטמעתו ובהרחבתו.

“ילדים בסיכוי” הינו גוף האפוטרופסות היחיד בישראל אשר אינו גובה שכר מקצבת הילדים ופעילות הגוף כולה ממומנת מתרומות בלבד.

 

השותפים והתורמים לתכנית “הגוף לאפוטרופסות ע”ש דבורה פישר ז”ל”:

קרן משפחת ד”ר פישר, גב’ ליאורה פרופר, קרן אלחנן ושולמית פרידמן, גב’ יעל מוריץ, קבוצת אשטרום, אשטרום נכסים, אשדר, קרן גוטווירט, קרן משפחת אקרשטיין, קרדן נדל”ן, קרן משפחת ארקין, קרן רייזמן, קרן UIA, משרד המשפטים

כתבות

ילדים של אף אחד

בזמן שמשפחות רבות שהו בביתן יחד בתקופה בה נסגרו בתי הספר ומקומות העבודה, אלפי ילדי אפוטרופסות השוהים בפנימיות ברחבי הארץ נאלצו להישאר סגורים בפנימיות. מאת: יובל גמליאל |  YNET 13.05.20 חרדות, דיכאונות, בריחה ממוסדות קרא עוד >

שם האב: ריק, שם האם: אין

בגיל חצי שנה הם הוצאו מידי הוריהם והועברו להורים מאמצים, שהתעללו בהם ונטשו אותם כשהיו בני 7. בגיל 17 יצאו למאבק כדי למחוק את שמות המאמצים מתעודות הזהות, וזכו בהחלטה תקדימית! ילדים בסיכוי מונתה קרא עוד >

הסיכוי של הילדים בסיכון

עמותת ילדים בסיכוי מציינת 30 שנה להיווסדה. מבין אלפי ילדים שהוצאו ממשפחות מפורקות ונשלחו לפנימיות, כ־ 100 זוכים לתמיכת אפוטרופוס לאור היעדרו של הורה אחראי המסוגל לתת מענה לצרכיהם. מאת: יובל בגנו, מעריב 21.12.2016 עמותת קרא עוד >