תרמו לנו

Project Description

המרכזייה החינוכית

תכנית המרכזיות החינוכיות מתמחה בנושא החינוך בפנימייה: החינוך החברתי, כישורי חיים, פנאי והעשרה.

ילד מגיע לפנימייה עם חסכים מורכבים מפאת היעדר יסודות משמעותיים לחינוך ביתי מטפח. החינוך הנרכש במסגרת המשפחתית והקהילתית  הינו נדבך קריטי ליכולותיו של כל ילד לצאת בבוא העת לעולם, עם הכלים הדרושים להתנהלות עצמאית תקינה. הפנימייה מהווה עבור הילד הגדל בה, קהילה מדברת תרבות ומחנכת לערכים, בה הוא רוכש ידע ותרבות פנאי, מפתח כישורים ומיומנויות חברתיות

ב"מרכזייה החינוכית" בפנימייה (המח"מ)  נפגשים הילדים עם עולם של חוויות מעשירות, פעילויות חברתיות  משחקים, סיפורים וסרטים, המאוגדים בערכות ססגוניות שנבנו ע"י אנשי מקצוע.  דרך פעילויות אלו, לומדים הילדים כישורי חיים החל מטיפוח אישי, היכולת לבטא את רצונותיהם ורגשותיהם, דרך התמודדות עם סוגיות חיי היום יום, מוגנותת פיסית, רגשית ואינטראקציה חברתית ועד מפגש עם ידע העולם, אומנות מדע וטבע.

ה"מרכזייה החינוכית" מהווה מרכז משאבים לצוות הפנימייה. מספקת מידע ורעיונות לשלל הפעילויות החינוכיות/ טיפוליות המתקיימות בה. היא תומכת בעבודתו של איש הצוות החינוכי – "המדריך" ,הנמצא עם הילד בכל השעות בהן הוא שוהה בפנימייה.

התכנית "מרכזייה חינוכית" משותפת למשרד העבודה והרווחה ועמותת "ילדים בסיכוי" ופועלת על פי מדיניות ומודל ההפעלה של האגף החוץ ביתי במשרד הרווחה.

תכנית המרכזיות החינוכית של "ילדים בסיכוי" מעניקה שירות מקצועי לצוותי הפנימיות:

 • פיתוח תוכן המונגש כערכות פעילות במגוון רחב של נושאים, בהתאמה לצורכי השעה.
 • הנחייה והדרכה לאנשי המקצוע מובילי תחום החינוך בפנימייה – רכזי המח"מ.
 • סדנאות והשתלמויות במגוון נושאים הרלוונטיים לעבודת הצוות.
 • פיתוח חומרים מקוונים זמינים ונגישים לכל אנשי המקצוע העוסקים בתחום החינוך החברתי.

לתכנית ארבעה מרכזי פיתוח:

 • המרכזייה החינוכית הארצית, בפנימיית אחוזת שרה בני ברק
 • מרכזייה חינוכית אזורית לפנימיות הדרום, לנושא שעת חירום, בפנימיית בי"ס למלאכה ק. מלאכי.
 • מרכזייה אזורית לפנימיות דוברות הערבית במחוז מרכז והצפון בפנימיית אלחנאן עאבלין
 • מרכזייה אזורית לפנימיות דוברות הערבית במחוז ירושלים והדרום בפנימיית אראפאד עין רפא.

בנוסף לפעילות השוטפת, עוסקת התכנית בפיתוח פרויקטים עבור הפנימיות כמענה לצרכים העולים מן השטח וחיבור לרחשי הזמן ומגייסת לשם כך גופי ידע מהמובילים בתחום.

 • תכנית להתמודדות עם מצבי לחץ בשעת חירום, בשיתוף עמותת נט"ל
 • חינוך להתנהלות כלכלית עבור בוגרי הפנימיות בשיתוף עמותת "פעמונים"
 • תכנית העשרה בתרבות ואמנות (הצגות ומופעים) ע"ש יגאל ברייטמן ז"ל תרומת Delloite.
 • התמודדות עם בריונות ברשת תכנית בפיתוח, בשיתוף איגוד האינטרנט הישראלי, בתמיכת קרן בזק.

62 פנימיות (מעל 5000 ילדים) ברחבי הארץ מקבלות שירות מתכנית המרכזיות החינוכיות של "ילדים בסיכוי" במגזר היהודי (חילוני דתי וחרדי) מתוכן 17 במגזר הערבי (מוסלמי, דרוזי, נוצרי ובדואי).

בנוסף, מפעילה "ילדים בסיכוי" אתר אינטרנט חינמי של תכנית ה"מרכזיה החינוכית" ובו מצויים מעל 3,000 קבצים המקוטלגים לפי נושאים, הכוללים: ערכות פעילות , משחקים, דפי עבודה חינוכיים, תכניות הפגה, יצירה ופנאי. כשליש מהחומרים באתר מתורגמים לשפה הערבית. בחודש ממוצע נרשמות באתר ה"מרכזייה החינוכית" 24,000 כניסות unique.

<<< לאתר המרכזיה החינוכית >>>

השותפים והתורמים

בזק, קרן בוקסנבאום נטע, Deloitte, קרנות הביטוח הלאומי

כתבות

זיכרון בסלון הפנימיות

ביום השואה האחרון החל פרויקט מרגש וראשון מסוגו, שהתאפשר בזכות שיתוף פעולה של תכנית "המרכזייה החינוכית" וקבוצת "זיכרון בסלון". במסגרת הפרויקט זכו ילדי הפנימיות להיחשף לסיפורי השואה דרך חוויה אינטימית, מחברת ונוגעת ללב. מאת קרא עוד >

פרסומים ומחקרים

טליה מיטל שוורץ-טיירי ושמעון שפירו (2017): מרכזיות חינוכיות – דו"ח הערכה. ילדים בסיכוי.

המרכזיות החינוכיות מעמידות לרשות המדריכים, במקום מיועד בפנימייה ובאתר אינטרנט, ערכות להפעלת תכניות חינוכיות במגוון רחב של נושאים. מחקר ההערכה מבוסס על ראיונות עם מפעילי מרכזיות, מנהלי פנימיות ומדריכים. על אף הערכה חיובית של המרכזיות והאתר, נמצא שתוצרי התוכנית לא תמיד מגיעים למשתמשי הקצה.

להורדת המחקר המלא (PDF)

טליה שוורץ-טיירי ושמעון שפירו (2016): פורחים בגינה – דו"ח הערכה. ילדים בסיכוי.

תכנית גינון טיפולי הופעלה במספר פנימיות במימון בנק לאומי. מתנדבים מקרב עובדי הבנק טיפחו גינות יחד עם הילדים, בהנחיית מדריכים מהפנימיות וגננים שהתמחו בגינון טיפולי. הדו"ח מצביע על קשיים בהפעלה מתואמת של ילדים, צוותים ומתנדבים.

להורדת המחקר המלא (PDF)