תרמו לנו

"יש ילדים שאינם יודעים אפילו איך לחלום"

ייזום והפעלת תוכניות חינוכיות, שיקומיות וטיפוליות ייחודיות עומד בבסיס פעילותה של עמותת "ילדים בסיכוי" המסייעת לילדי הפנימיות ולבוגריהן לצאת ממעגל החיים הקשה אליו הם נקלעו, לחזק את ביטחונם ועצמאותם ולפעול למען עתידם כבוגרים עצמאיים התורמים לחברה

מאת: ענת יפה |  21.06.21 the Marker

שנת הקורונה שהסתיימה במבצע "שומר החומות", הייתה שנה קשה לכולנו, אך עבור ילדים וצעירים ללא משפחה תומכת, המשבר היה גדול במיוחד. עמותת "ילדים בסיכוי", הפועלת עבורם כבר 35 שנה, יוזמת בימים אלה מבצע התרמה נרחב וקוראת לציבור לפתוח את הלב ולתרום למען ילדים וצעירים שלא שפר עליהם גורלם.

בישראל חיים כ-7,000 ילדים בפנימיות לאחר שהוצאו על ידי רשויות הרווחה מבתים שאינם מתפקדים, וכ- 20% מתוכם נעדרי עורף משפחתי. מידי שנה, מסיימים כ-450 ילדים נעדרי עורף משפחתי את שהותם בפנימייה, אורזים את חייהם לתוך מספר שקיות ומוצאים עצמם לבדם בעולם. הם זקוקים יותר מכל למענה מקצועי, תומך וחם המותאם עבורם באופן אישי.
"כשהגעתי לילדים בסיכוי נחשפתי לכל כך הרבה כאב שלא היה גלוי לי קודם לכן", מספר ירון בראון, מנכ"ל העמותה. "עזבתי את המגזר העסקי מתפקידים בכירים, כשהאחרון שבהם היה סמנכ"ל שיווק ומנויים של גלובס, והרגשתי שכל האתגרים איתם התמודדתי עד כה, היו רק הכנה לאתגר האמיתי – ניהול עמותה שפועלת ללא לאות כדי שכל הילדים הגדלים בפנימיות רווחה ובוגרי השמה חוץ ביתית, יזכו למגוון הזדמנויות שיאפשרו להם לגדול, להתפתח ולתפקד בחברה באופן מיטבי". "אנחנו רגילים להתמקד בילדים שלנו, בצרותינו האישיות, ופתאום כשאתה מגיע לעבוד בעמותה שכזו אתה מבין כמה בר מזל אתה, וכמה הילדים שלך זוכים לכל כך הרבה דברים שנתפסים עבורנו כמובנים מאליהם, דברים שילדים אחרים יכולים רק לחלום עליהם. לצערי, גיליתי שיש ילדים שאינם יודעים אפילו איך לחלום, שכן החיים לימדו אותם שאין מקום לחלומות", מוסיף בראון.

על העמותה

עמותת "ילדים בסיכוי" מומחית בתחומה בישראל ותוכניותיה המקצועיות פותחו בעקבות מחקרים ארוכים. תוכניות העמותה פוגשות את הילדים והצעירים בסיכון לאורך חייהם, החל מראשית דרכם בפנימיות הרווחה, שמספקות את צרכיהם הבסיסיים, ועד ליציאתם לחיים עצמאיים.

העמותה פועלת במספר מישורים עיקריים, כשהראשון שבהם הוא ייזום והפעלת תוכניות חינוכיות, שיקומיות וטיפוליות ייחודיות בכל 110 פנימיות הרווחה ברחבי הארץ, בשותפות עם משרד העבודה והרווחה על פי מדיניות ומודל ההפעלה של האגף החוץ ביתי במשרד הרווחה – תוכנית "משפחות מלוות" הפועלת עבור ילדים נעדרי עורף משפחתי הנאלצים להישאר בפנימיות גם כשחבריהם חוזרים לביתם בשבתות ובחגים, הזקוקים למשפחות שייכנסו לעולמם הפגיע ויעניקו להם ביטחון, אהבה וחוויית משפחה. תוכנית נוספת עוסקת בצמצום פערים חינוכיים, אותה מובילה "המרכזייה החינוכית", שבמסגרתה מודרכים צוותי החינוך של הפנימיות, וניתנים להם כלים מקצועיים המסייעים בהעברת תכנים במגוון תחומי החיים, שבמשפחה נורמטיבית מועברים לילדים על ידי הוריהם. עוד עוסקת העמותה בסוגיית הקשר עם המשפחה. לעיתים, נסיבות החיים, כמו עוני, חוסר במשאבים חברתיים ועוד, הובילו להוצאה של הילדים מהבית, ולכן פועלת תוכנית "הורים שותפים" מתוך האמונה כי למשפחה מקום משמעותי בחיי הילד, ובאמצעות שותפות נכונה בין כלל הגורמים הטיפוליים בפנימייה ובקהילה למשפחה, ניתן להיטיב עם הילד.

מישור נוסף בו פועלת העמותה הוא בתחום האפוטרופסות, באמצעות "הגוף לאפוטרופסות" ע"ש דבורה פישר ובתמיכת משרד המשפטים. כיום חיים בפנימיות הרווחה כ-600 ילדים שהוריהם אינם מסוגלים למלא פונקציות בסיסיות של אפוטרופוסים. ילדים בסיכוי מלווה מתוכם כ-120 ילדים שחלקם חוו שנים ארוכות וקשות של הזנחה, התעללות וכאב. הליווי מתבצע על ידי אפוטרופוסים עובדים סוציאליים שנמצאים עבור הילדים עד הגיעם לבגרות בכל הצמתים החשובים בחייהם 24/7.

המישור האחרון בו פועלת העמותה עוסק בצעירים נעדרי עורף משפחתי. "תוכנית הבוגרים" של העמותה, כוללת מערך ארצי המיועד לבוגרי פנימיות ומשפחות אומנה ללא גב או תמיכה משפחתית בגילאי 18-26. התוכנית מלווה מאות צעירים מידי שנה ומספקת להם דיור וליווי, כך שירגישו עטופים ופחות בודדים בכל תחומי החיים החל משירות צבאי או לאומי, ניהול כלכלי, תעסוקה והשכלה, טיפול רגשי ועוד.

משבר ומגפה

בשנת 2020 החל העולם להתמודד עם משבר שלא נראה כמותו שנגרם עקב מגפת הקורונה, שיצר כאוס מתמשך, במיוחד עבור אלה שמלכתחילה התמודדו עם קשיים רבים ונאבקו גם במצב של שגרה לפרוץ את תקרת הזכוכית.

"בתקופת הקורונה פעלנו לתת מענה מותאם לילדים, לצוותי הפנימיות ולצעירים שלנו הפזורים ברחבי הארץ. כל זאת בזמן שפעילות גיוס המשאבים שלנו עברה גם היא טלטלה עקב ביטול אירועי התרמה, תורמים שהפנו את תמיכתם ליעדים אחרים, והמגזר העסקי שהקפיא חלק מפעילויותיו. המצב חייב מציאת אפיקי מימון חלופיים לטובת צליחת המשבר בהווה, וחיזוק המנגנון הקיים לטובת הרחבת הפעילות בעתיד. ישנם ילדים וצעירים רבים נוספים הזקוקים לנו, שלו היו בידינו המשאבים הכספיים, היינו יכולים לתת גם להם סיכוי אמיתי לעתיד אחר, טוב יותר".

אחת הקבוצות שנפגעו מהקורונה יותר מכל היא אוכלוסיית הבוגרים בסיכון. צעירים הנמצאים בתחילת הדרך, באקדמיה או בתעסוקה, שמצאו עצמם ניצבים בפני מציאות שהשתנתה מן הקצה אל הקצה, ללא משפחה תומכת שיכלה לסייע בצליחת המשבר. רבים פוטרו מעבודתם ולא היו זכאים לדמי אבטלה, דבר שהוביל לקושי בתשלומי שכ"ד, חשבונות ואף רכישת תרופות, אחוז ניכר חשו מצוקה נפשית, חרדות, דיכאון, ואחרים היו על סף פליטה לרחוב.

"כדי למנוע את הגברת המצוקות ודחיקתם חזרה לשולי החברה, הקמנו מערך חירום שכלל תשלום עבור מלגות מחייה ולימודים; סיוע במתן סלי מזון ובמימון שכר דירה; ומתן תמיכה רגשית ומקצועית", מציין בראון, שבעצמו הפך למשפחה מלווה לצעיר נעדר עורף משפחתי.
הוועד המנהל של העמותה כולל אנשי מפתח במשק הישראלי, שבחרו לגייס את יכולתם ומרצם גם בעשייה חברתית, מתוך מחויבות להוביל ביחד את מטרות העמותה, ובניהם: קלמן שחם בעלים שותף, אלטשולר שחם בית השקעות; ברק דותן, שותף מנהל DBSI; סיגל בר-און יו"ר משותף של מפעלי ד"ר פישר; עורכת הדין ליאורה פרופר ועוד.
"ילדי וצעירי העמותה זקוקים לנו היום יותר מתמיד. אני מזמין אתכם אישית להצטרף למבצע ההתרמה שלנו. רק ביחד נוכל לסייע לכל הילדים והצעירים הללו לצמוח, לגדול ולהפוך לבוגרים המדהימים שכל אחד מהם יכולים להיות", מסכם בראון.

לינק לכתבה באתר דה מרקר: https://www.themarker.com/labels/ngo/1.9926079
טקסט בדיקה

ירון בראון, מנכ"ל העמותה, ביחד עם שימי בראון, צעיר שגדל בפנימיות וירון ומשפחתו מלווים כבר כמה שנים  \ צילום: פרטי

By | יוני 21st, 2021|

תפריט נגישות