בתקופת משבר הקורונה ילדים בסיכוי עשתה לילות כימים לתת מענה עבור הילדים וצוותי הפנימיות, באמצעות התכניות אותן היא מפעילה בפנימיות לאורך כל השנה.                                                      

הגוף לאפוטרופסות – בצל משבר הקורונה

בתקופה של טלטלה ואי-וודאות שנוצרו בעקבות משבר הקורונה, חשובה מתמיד נוכחותם המתמשכת והזמינה תמיד של צוות האפוטרופסות, שגם בימים אלה נשאר גורם מרכזי בחיי הילדים ומשפחותיהם.

האפוטרופוסיות ניסו בהתמדה להישאר עבור הילדים הגורם המרגיע, המכיל, מספק הצרכים ומחזיק האופטימיות. מרבית הילדים נותרו בפנימיות אך חלקם החליט שלא לחזור לפנימיות ולהישאר עם משפחותיהם על אף החוסר והריקנות. חשוב לזכור כי הסביבה המשפחתית של הילדים היא סביבה המתקשה להכיל את צרכיהם בימי שגרה, לא כל שכן בימי חירום.  בהכירן את היכולת המוגבלת הרגשית של ההורים/קרובי המשפחה לתמוך בילדים גם בימים כתיקונם, האפוטרופוסיות השתדלו לתמוך גם בהורים ולסייע במימון חלקי של הוצאות הבית, בתקופה שרבים מההורים, החלשים ממילא והסובלים ממצוק כלכלית גדולה, מתקשים עוד יותר להתפרנס.

בעת הזו גם החריפה בדידותם של מסיימי האפוטרופסות, אלו שמצד אחד אינם נהנים עוד מקורת הגג הפנימייתית ומן הצד השני אינם חזקים מספיק כדי לקיים בית עצמאי ולדאוג לעצמם. האפוטרופוסיות הן לעיתים האדם הקרוב המקצועי היחיד שנותר להם והודות לקשר החזק שהתקיים במשך שנים, בימים קשים אלו רבים פנו לעזרתן. האפוטרופוסיות השתדלו לרכך, לחבר לעמותה שמחלקת מוצרי מזון, להזמין פיצה ולהגיד מילה טובה.

זו מהותה של האפוטרופסות – להמשיך את הקביעות, לייצר רצף של בטחון בתקופה של חוסר וודאות.

לקריאת כתבה שפורסמה ב YNET על ילדי האפוטרופסות בתקופת הקורונה לחצו כאן

משמחים את ילדי הפנימיות במשחקים חדשים

חברת מיקרוסופט, ארגון ג'וינט – אשלים ועמותת "ילדים בסיכוי" בשיתוף משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, חברו יחדיו במטרה להעניק חבילות משחקים לאלפי ילדים בסיכון החיים ב-110 פנימיות רווחה.

בימי הסגר הארוכים  מצאו את עצמם ילדי הפנימיות במציאות מורכבת, שכן לא רק שהם נותקו ממסגרות הלימודים ככל הילדים, הם נדרשו גם להתחלק במשאבי הפנאי המוגבלים עם כמות גדולה של ילדים, בהשוואה לזו הקיימת במשפחות גרעיניות.

כדי להקל על אותם הילדים ולסייע לצוותי הפנימיות, יזמה עמותת "ילדים בסיכוי" מהלך שיאפשר לילדי הפנימיות לעבור את התקופה בצורה נעימה יותר, עבורו גויסו 220,000 ש"ח.

כל פנימייה קיבלה שובר מתנה לרכישת משחקי קופסא, משחקי חצר וחומרי יצירה ברשת "טויס אר אס", תרומת חברת מיקרוסופט, ג'וינט – אשלים ו"ילדים בסיכוי", ובשיתוף משרד הרווחה.

ילדי הפנימיה מתרגשים לקבל את המשחקים
המשחקים בבית הספר למלאכה - קרית מלאכי

הפעילות החינוכית בפנימייה – ימי משבר מתמשך

משבר הקורונה הציב את הפנימיות מול מציאות מורכבת ואינטנסיבית. עם סגירת בתי הספר הפנימיות מצאו את עצמן פועלות סביב השעון.  כל פנימייה התכנסה לבנות תכניות חינוכית לשעת חירום: פעילות חברתית, תכניות העשרה, פנאי והרבה מאד הפגה כיף ויצירה.
יותר מתמיד פעילות הפנימייה ישבה על כתפי המח"מ, רכז החינוך, מתנדבי השירות הלאומי ושנת השירות, למלא בתוכן את הימים הארוכים בין כתלי הפנימייה.

צוות המרכזייה החינוכית הארצית בימי המשבר

צוות המנחות יצא לחל"ת כבר בשבוע השני למשבר אך המשיך לתת שירות לפנימיות מתוך תחושת אחריות ואתיקה מקצועית, שלא להשאיר את הצוות החינוכי ללא תמיכה.
מדי יום ביומו השטח הביע צורך בסיוע. צוות המרכזייה החינוכית התגייס לתת את המענים:

  • כתב, אסף, ריכז והתאים תכנים וערכות הפעלה לפי צורכי השעה.
  • שמר על קשר טלפוני עם אנשי השטח.
  • יצר פורמט חדש: "הדף היומי", אסופת תוכן זמינה ונוחה לשימוש הפנימיות.
  • החזיק את קבוצת הוואטסאפ הארצית למח"מים ורכזי חינוך, יצר שיח שוטף בין המשתתפים, הזרים לקבוצה רעיונות וטיפים ועודד שתוף בין הפנימיות.
  • במקביל פעלה קבוצת וואטסאפ שהקימה המנחה לפנימיות דוברות הערבית.
  • צוות המנחות הכין מבעוד מועד תכנים מותאמים לימי זיכרון בעידן הקורונה, מודלים לפעילות בקבוצות הבידוד ולחגיגת עצמאות בימי קורונה.
  • התקיימו מפגשי ZOOM עבור רכזי המח"מ כדי להגביר תחושת שייכות וחיבור למיליה המקצועי.

במהלך ימים אלו, התקבלו פידבקים ממנהלים, רכזי חינוך ומח"מים, תודות על התמיכה והתוכן שהוכן עבורם.

הדף היומי לימי הקורונה

הדף היומי לימי קורונה

מקבץ פעילויות לתקופת הקורונה

..